Geo-Invest
Zmodernizowany most w Siekierkach nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej
Przebudowany na potrzeby ruchu turystycznego nieczynny most kolejowy Siekierki – Neurüdnitz został doceniony przez organizatorów konkursu Property Design Awards 2022. Zrealizowana przez Województwo Zachodniopomorskie inwestycja znalazła się w TOP 5 kategorii „Przestrzeń Publiczna”. Wybitne dzieła architektury oceniają zawodowi jurorzy, ale również czytelnicy. Zachęcamy do udziału w głosowaniu internetowym, które będzie trwało do 10 stycznia 2022 r.
 
Do nagród Property Design Awards nominowane są najlepsze komercyjne i publiczne projekty w Polsce oddane do użytku do końca 2021 roku. To prestiżowe wyróżnienie dla twórców – architektów, ale też wykonawców i inwestorów. W kategorii „Przestrzeń Publiczna” w TOP 5 znalazł się Most Europejski na Odrze w Siekierkach.

Przebudowa dawnej przeprawy kolejowej przez Odrę była wspólną inicjatywą polskich i niemieckich samorządowców. Po polskiej stronie realizował ją Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt przebudowy przygotowało szczecińskie biuro MXL4 architekci, w pracach uczestniczyło też biuro konstrukcyjne K2 Inżynieria, a generalnym wykonawcą prac budowlanych była firma INTOP Skarbimierzyce Sp. z o.o.
 
Organizatorzy konkursu tak przedstawiają inwestycję zrealizowaną na Pomorzu Zachodnim:
„Adaptacja zabytkowego granicznego mostu kolejowego na Odrze w Siekierkach na potrzeby turystycznego ruchu pieszo-rowerowego. Most przebiega nad rozlewiskiem Odry w Cedyńskim Parku Krajobrazowym i obszarze Natura 2000. Architekci z biura MXL4 zaproponowali, aby wykorzystać malownicze położenie oraz zapas nośności i dobudować ponad mostem dwupoziomową platformę widokową o wysokości 10 m., będącą miejscem odpoczynku i schronienia turystów. Dobrane rozwiązania materiałowe zapewniają wpisanie obiektu w krajobraz oraz maksymalne ograniczenie kosztów eksploatacji.”
 
Otwarty w czerwcu br. obiekt błyskawicznie stał się jedną z turystycznych wizytówek Zachodniopomorskiego.

- Walory przyrodnicze i potencjał turystyczny tego miejsca jest przeogromny. Dlatego bardzo zależało nam, by w Siekierkach zrealizować projekt, który wpisze się w naturalne piękno rozlewiska Odry, nie zakłóci panującej tam harmonii, ale będzie też efektowny i zaoferuje nowe funkcje – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz. – Zachęcam do głosowania na turystyczną i architektoniczną perełkę Pomorza Zachodniego.
 
Głosowanie trwa do 10 stycznia 2022 r. Na stronie: https://www.propertydesign.pl/konkurs/property-design-awards-2022,102/

Aby zagłosować, należy zaznaczyć jeden z pięciu obiektów w danej kategorii, podać adres e-mail i zatwierdzić znakiem „Oddaj swój głos”. A następnie kliknąć link przesłany pocztą elektroniczną.
Most Siekierki – Neurüdnitz został zbudowany pod koniec XIX wieku. Była częścią ważnego korytarza transportowego z i do Berlina. W 1945 roku została zniszczona przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie mosty tworzące przeprawę (ponad 700 m) odbudowano, ale wykorzystywano je tylko podczas manewrów wojskowych. Teraz będzie wykorzystywany jako pieszo-rowerowa przeprawa przez Odrę. Atrakcja turystyczna, punkt widokowy i część popularnej trasy rowerowej.
Po renowacji dawny kolejowy most odsłonił nowe, piękne oblicze. Stalowa konstrukcja została oczyszczona, zabezpieczona przed korozją i pomalowana (zużyto ok. 7 ton farb), zamontowano na niej efektowną platformę widokową, odrestaurowano dwa przyczółki, przygotowano miejsca odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery, wykonano nowoczesne oznakowanie. Płyta konstrukcyjna kładki rowerowej została wykonana ze specjalnych płyt kompozytowych o wysokiej odporności na wilgoć i trudne warunki atmosferyczne.
 
Inwestycja została w 85 procentach sfinansowana z programu Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia /Polska 2014 – 2020, a także środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminy Cedynia. Wartość prac po polskiej stronie: 11 mln 791 tys. zł brutto. Niemiecka część inwestycji ma być gotowa do czerwca 2022 r.
 
Z inicjatywy marszałka województwa most ma zostać nazwany imieniem prof. Władysława Bartoszewskiego. Uroczystość nadania patrona planowana jest w przyszłym roku.
 
W konkursie Property Design Awards 2022 nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: Bryła – Biurowiec, Bryła – Hotel, Bryła – Obiekty Publiczne; Design – Wnętrza Biura, Design – Wnętrza Hotel, Design – Wnętrza Obiekty Publiczne, Design – Wnętrza Przestrzeń Handlowo-Usługowa; Przestrzeń Publiczna.
Konkurs Property Design Awards towarzyszy „4 Design Days 2022” - największemu w Europie Środkowej wydarzeniu świata architektury, wnętrz i wzornictwa oraz nieruchomości, które zaplanowano 27-30 stycznia 2022 r. w Katowicach.
 
źródło: wzp.pl
24-12-2021 Redakcja

Dodaj komentarz

MYŚLIBÓRZ Pogoda
REKLAMA [B]
Reklama [B] - GBS Bank

OSTATNIO DODANE FIRMY

Virtualnetia

Kompleksowa obsługa z zakresu projektowania i tworzenia stron WWW, sklepów internetowych oraz reklamy w sieciach społecznościowy...

eMysliborz.pl

eMysliborz.pl wieści z miasta i okolic

Dom weselny Dworek w Dolinie

"Dworek w dolinie" położony jest u zbocza doliny Parku Kulturowo Krajobrazowego Źródliskowej Doliny Płoni, która stanowi północn...

OGŁOSZENIA

SONDA

Czy podoba Ci się portal emysliborz.pl

TAK
NIE