BARLINEK
Reklama [b] - Barlinek Okna Artur Gubała
Wytchnienie w Myśliborzu. Powstaje mieszkanie dla rodzin osób niesamodzielnych.

Budynek przy ulicy Spokojnej 13 w Myśliborzu zyskuje nowe społeczne funkcje. Od przyszłego roku działać będzie tam mieszkanie wytchnieniowe. Specjalne miejsce, dzięki któremu rodziny zajmujące się na co dzień osobą niesamodzielną – dostaną czas na załatwienie najpilniejszych spraw, odpoczynek, dawno odkładany wyjazd. W piątek, 15 grudnia br. odbyło się oficjalne otwarcie.

News will be here

W spotkaniu uczestniczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Starosta Myśliborski Andrzej Potyra, Wicestarosta Myśliborski Alicja Prill, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Dorota Rybarska-Jarosz oraz dyrektor PCPR Magdalena Zynda-Lis.

Mieszkanie wytchnieniowe w Myśliborzu mieści się w budynku przy ulicy Spokojnej 13. To jedno z pięciu takich miejsc, które powstało w naszym województwie w ramach współfinansowanego ze środków unijnych projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Za jego realizację odpowiada ROPS Urzędu Marszałkowskiego (lider projektu), partnerzy samorządowi oraz NGO’sy, m.in. Fundacja Nauka dla Środowiska. Na początku grudnia takie mieszkanie otwarto w Podgrodziu. Pozostałe lokalizacje to: Łobez (ul. Niepodległości 37), Stargard (ul. Konopnickiej 23) oraz Rzyszczewo w gminie Sławno.

– Takie miejsca powstają w ramach pilotażowych projektów. Marzy mi się, żeby tego typu mieszkania były pewnym standardem, były dostępne w każdym powiecie – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – To wszystko nie wydarzyłoby się, gdyby nie pozytywny odzew samorządów, w tym wypadku Powiatu Myśliborskiego. Chciałabym pogratulować wszystkim zaangażowanym otwartości w realizację tego projektu. Często oddajemy swoim bliskim wszystko, co mamy, ale też sami potrzebujemy czasami odetchnąć. I to miejsce ma na to pozwolić.

W budynku, gdzie funkcjonować będzie mieszkanie znajduje się m.in. punkt Regionalnego Pogotowia Kryzysowego (również projekt partnerski ROPS). Oferowana jest tam pomoc psychologiczna w nagłych sytuacjach. – W tym budynku rozwijają się miejsca związane z opieką społeczną. Czekamy na nowe pomysły – mówił Starosta Myśliborski Andrzej Potyra.

Lokal przeznaczony na działalność wytchnieniową ma 125 m kw. Składa się z trzech pokoi, kuchni oraz toalety. Wszystkie pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W mieszkaniu zamontowano infrastrukturę smartdom. Nowoczesne czujniki zamieniają wszystko to, co się dzieje w mieszkaniu w chmurę punktów, a algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają automatycznie monitorować niebezpieczne zdarzenia w mieszkaniu przez 24h na dobę, bez zastosowania kamer i mikrofonów.

Koszt dostosowania mieszkania do pełnienia funkcji wytchnieniowej to ok. 370 tys. zł i finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Nie jesteśmy po to, aby wyremontować nieruchomość, ale stworzyć miejsca usług dla mieszkańców. Powiat zaoferował nam świetnie położoną nieruchomość na działania społeczne – mówiła dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz.

Opieka świadczona będzie od przyszłego roku, po uzyskaniu przez Powiat Myśliborski dofinansowania z rządowego programu Opieka wytchnieniowa 2024.

„Region Dobrego Wsparcia” to wspólne przedsięwzięcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego i partnerów – Fundacji Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Jest to kontynuacja projektu „Dobre wsparcie-system lokalnych usług społecznych”, nagrodzonego w konkursie UE na najbardziej innowacyjny projekt społeczny finansowany ze środków europejskich - RegioStars 2019. Projekt finansowany był ze środków budżetu państwa oraz Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

18-12-2023 Redakcja

Dodaj komentarz

News will be here

OGŁOSZENIA

Doradca Klienta w Zespole Doradców Biznes

Doradca Klienta w Zespole Doradców Biznes Miejsce pracy: Myślibórz/teren woj. zachodniopomorskiego Do obowiązków zatrudnione...


Kupie dzialki budowlane

Kupie dzialki budowlane do 1000m² w Mysliborz - Miejsce.

Reklama [C] GBS Bank
Reklama [D] MARAL Hurtownia BHP

KATALOG FIRM

Firma MARAL istnieje od 1995 roku. Od roku 2005 specjalizuje się...

SONDA

Wybory Samorządowe 2024. Kandydaci na Burmistrza. Na kogo oddasz swój głos?

WASIEWICZ Agnieszka
SOBOLEWSKI Piotr Jerzy

CHĘTNIE CZYTANE

Śmiertelny wypadek między Gorzowem a Myśliborzem.

Śmiertelny wypadek między Gorzowem a Myśliborzem.

Jedna osoba zginęła w wypadku, który wydarzył się dziś około godziny pierwszej w nocy na drodze krajowej nr 119 (stara trójka) na wysokości Ściechówka.

News will be here